Reklama od sponsora

Znajdź to czego szukasz

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Jak dostosować antenową instalację zbiorową do odbioru DVB-T?

Do 31 lipca 2013 roku analogowy sygnał telewizji naziemnej zostanie ostatecznie wyłączony na terenie całego kraju od tego momentu przejdziemy na odbiór cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Przed tym momentem należy przygotować istniejące instalacje antenowe oraz urządzenia odbiorcze do przejścia na odbiór cyfrowy.


Odbiorcy indywidualni posiadający własne instalacje antenowe mogą się przygotować do tego małym nakładem kosztów, sprawa gorzej przedstawia się w przypadku antenowych instalacji zbiorczych.

Antenowe instalacje zbiorowe (w skrót. AIZ) najczęściej zamontowane są w budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnotę mieszkaniową lub firmy zarządzające nieruchomościami. Bez względu na formę i sposób zarządzania budynkiem to do właściciela lub zarządcy obiektu należy zapewnienie bezawaryjnej pracy instalacji antenowej, a co za tym idzie także dostosowanie jej do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

Przygotowanie antenowej instalacji zbiorowej do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T powinno odbyć się zgodnie z założeniami przedstawionymi przez grupę problemową ds. techniki i sprzętu Międzyresortowego Zespołu ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej zawartymi w dokumentach zatytułowanych:
Bardzo ważne jest sprawdzenie przez właścicieli i zarządców budynków stanu technicznego i poprawności działania istniejących instalacji antenowych pod względem możliwości odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T.

W wielu przypadkach możliwa może się okazać tylko odpowiednia regulacja anten i urządzeń wzmacniających sygnał, szczególnie w nowszych budynkach, natomiast w starszych instalacjach konieczne będzie przeprowadzenie większej modernizacji, a nawet wymiana całej istniejącej instalacji antenowej w celu dostosowania jej do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T.

W nowych budynkach wielorodzinnych sprawa wygląda o wiele lepiej niż w przypadkach omówionych wcześniej. Należy tutaj zwrócić uwagę na celowość wykonania antenowej instalacji zbiorowej, która niesie za sobą korzyści wynikające z dostępu wszystkich lokatorów do sygnału radiowego i telewizji cyfrowej naziemnej i satelitarnej, a co za tym idzie braku szpecących elewację budynku indywidualnych anten.

Nowoczesne antenowe instalacje zbiorowe budowane są w oparciu o zestawy wzmacniaczy kanałowych i magistralną instalację multiswitchową zapewniają wysoką jakość przenoszonego sygnału i dużą elastyczność w rozbudowie z możliwością podłączenia ponad 1000 odbiorców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz