Telewizja DVB-T ( z ang. Digital Video Broadcasting Terrestrial ) jest standardem telewizji cyfrowej nadawanej z nadajników naziemnych. Standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T przynosi wiele korzyści:
- większa liczba kanałów - obecnie na jednym kanale analogowym nadawany jest tylko jeden program, a dzięki zastosowaniu technologi cyfrowej na jednym kanale mieści się jeden multipleks udostępniający kilka programów radiowych i telewizyjnych nawet w jakości HD,
- lepsza jakość obrazu i dźwięku - dzięki zastosowaniu cyfrowej obróbki otrzymujemy idealny obraz bez tzw. "śnieżeń" i "odbić", dodatkowo także w jakości HD oraz doskonały dźwięk zarówno stereo jak i dźwięk przestrzenny Dolby Digital. Dodatkowo istnieje możliwość przesyłania dodatkowych ścieżek językowych dla dźwięku i napisów
- dodatkowa funkcjonalność - standard cyfrowy pozwala także na przesyłanie dodatkowych informacji np. EPG - elektroniczny przewodnik po programach, PVR - możliwość zaprogramowania nagrywania lub też zatrzymania i wznowienia nadawanego aktualnie programu, VOD - wideo na życzenie czyli możliwość obejrzenia w wirtualnej wypożyczalni filmów i programów ( obecnie ta usługa nie jest jeszcze dostępna w Polsce ).
W chwili obecnej zagospodarowanie multipleksów wygląda następująco:
MUX-1 - zawiera w swojej ofercie podstawowe programy telewizji publicznej tj. TVP1, TVP2, TVP INFO oraz dodatkowo został zajęty w wyniku konkursu koncesyjnego przez: ESKA TV, TTV, POLO TV i ATM ROZRYWKA. Stan ten będzie obowiązywał do momentu pokrycia całego kraju zasięgiem MUX-3 do kwietnia 2014.
MUX-2 - przeznaczony jest w całości dla istniejących nadawców komercyjnych posiadających koncesję analogową na nadawanie naziemne programów ogólnokrajowych lub ponadregionalnych tj. POLSAT, TVN, TV4 i TV PULS. Ze względu na fakt, że koncesje tych nadawców wygasają po ostatecznym terminie wyłączenia telewizji analogowej, otrzymali oni możliwość udostępnienia po jednym programie dodatkowym tj. POLSAT SPORT NEWS, TVN7, TV6.
MUX-3 - przeznaczony jest w całości dla telewizji publicznej tj. TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP KULTURA, TVP POLONIA, TVP HISTORIA. Pełne pokrycie swoim zasięgiem nastąpi dopiero po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej, dlatego część kanałów znajduje się także na multipleksie pierwszym.
Po ostatecznym wyłączeniu analogowej telewizji naziemnej w roku 2013 liczba multipleksów wzrośnie do pięciu co pozwoli uzyskać do 40 cyfrowych programów naziemnych w jakości standardowej SDTV i podwyższonej HDTV
Stan na luty 2012
Bądź na bieżąco wejdź na stronę: TEIKS - Telewizja naziemna DVB-T
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz