Może nie powinienem tego robić, ale podpowiem jak prawidłowo zmontować i ustawić poprawnie działającą instalację do odbioru sygnału z satelity EUTELSAT HOT BIRD 13E. Satelita ten umożliwia odbiór polskich platform cyfrowych, dlatego można do tak ustawionej anteny podłączyć dowolny dekoder np. Cyfra +, Cyfrowy Polsat, Telewizja N, Orange TV.
Oczywiście są to płatne platformy, ale można także znaleźć wiele bezpłatnych, niekodowanych kanałów FTA (z ang. Free To Air), których listę wraz z parametrami odbioru zamieściłem na stronie "Polskie kanały satelitarne FTA".
Przed przystąpieniem do korzystania z porady i zabrania się do montażu, muszę jednak ostrzec, że nie zawsze udaje się od razu ustawić antenę do poprawnego odbioru i często czas zmarnowany na zamontowanie i ustawienie zestawu samemu trwa wiele godzin, podczas gdy profesjonalny monter posiadający odpowiedni sprzęt montuje taki zestaw w kilkadziesiąt minut, a samo odszukanie i ustawienie maksymalnego sygnału przy użyciu profesjonalnego miernika zajmuje mniej jak 5 minut.
Na początku należy zastanowić się nad miejscem powieszenia anteny. Należy wybrać takie miejsce aby antena znajdowała się jak najbliżej miejsca, w którym będzie znajdował się dekoder, ponieważ każdy kabel nawet najlepszy wprowadza pewne tłumienie sygnału. Należy przy tym pamiętać, że antena musi być skierowana na południe gdyż satelity znajdują się nad równikiem, dlatego idealnym miejscem montażu jest południowa ściana budynku. Ważnym warunkiem dobrego odbioru sygnału satelitarnego jest tzw. widoczność satelity tzn. przed anteną nie może znajdować się żaden budynek ani też wysokie drzewa oraz linie elektroenergetyczne, które także mogą skutecznie zakłócić sygnał.
Uchwyt antenowy montujemy do ściany za pomocą kołków rozporowych minimum gr. 12 mm /dł. 80 mm tak aby zabezpieczyć się przed wyrwaniem anteny ze ściany podczas silnego wiatru. Można także antenę zamontować na specjalnym uchwycie balkonowym lub obejmie kominowej wraz z masztem. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać o ochronie odgromowej nad masztem aby zabezpieczyć się przez bezpośrednim uderzeniem pioruna w antenę. Przy montażu należy pamiętać aby ustawić uchwyt idealnie w pionie.
Następnie wiercimy otwory do budynku i przeprowadzamy kabel na trasie antena - dekoder. Na końcach kabla montujemy złącza F. Następnie zakładamy na uchwyt antenowy czaszę z zamontowanym konwerterem ustawionym zaciskami pionowo w dół i dokręcamy delikatnie do masztu tak aby była możliwość ustawienia azymutu anteny (regulowania nią w prawo i lewo). Kąt wzniesienia anteny (tzw. elewacja czyli położenie anteny w pionie) ustawiamy w przybliżeniu od około 29 stopni (mieszkańcy północnej Polski) do około 32 stopni (na południu Polski) i dokręcamy aby antena nie zmieniła swojego położenia w pionie.
Teraz możemy przystąpić do właściwej regulacji anteny. Podłączamy kabel do konwertera, a z drugiej strony do dekodera i uruchamiamy go ustawiając w menu dowolny kanał z listy aktualnie nadawanych przez satelitę Hot Bird (można skorzystać z listy podanych wcześniej kanałów FTA). Stojąc za anteną ustawiamy ją na południe i bardzo delikatnie przesuwamy ją w prawo czyli kierunku zachodnim. Oczywiście 13E określa tutaj pozycję satelity 13 stopni na wschód względem południka 0 stopni, od którego liczone są pozycje satelitów telekomunikacyjnych. Polska leży pomiędzy 14 (zachód) i 23 (wschód Polski) południkiem długości wschodniej, w związku z powyższym musimy kierować antenę na zachód. Antenę należy przesuwać delikatnie po parę milimetrów za każdym razem po jej przesunięciu sprawdzając sygnał na dekoderze. W momencie uzyskania sygnału dalej przesuwamy antenę tym razem już po milimetrze, aż do uzyskania maksymalnego sygnału i gdy sygnał zacznie maleć wracamy do pozycji z maksymalnym sygnałem. Teraz dokręcamy śruby wg zasady, że najpierw dokręcamy śruby z jednej strony, a potem z drugiej i na zmianę cały czas obserwując sygnał na telewizorze. Podczas dokręcania gdy sygnał zaczyna zmaleć wtedy dokręcamy śruby z drugiej strony.
Gdy już przykręcimy stabilnie antenę do masztu i dalej mamy sygnał, możemy teraz poluzować śruby od ustawienia elewacji i kierując się podobną zasadą podnosimy lub opuszczamy delikatnie antenę aż do uzyskania maksymalnego sygnału. Skręcamy wszystkie śruby tak aby antena już się nie przestawiła i możemy przystąpić do ostatniej czynności w regulacji anteny, ustawienia konwertera.
Na początku ustawiliśmy konwerter w pionie zaciskami w dół. Teraz możemy poluzować konwerter i delikatnie regulować nim w prawo / lewo oraz od /do czaszy, pamiętając aby robić to także po milimetrze i po każdej zmianie położenia sprawdzić jakość sygnału. Po znalezieniu maksymalnej siły i jakości sygnału dokręcamy konwerter i gotowe.
Należy pamiętać aby całą regulację przeprowadzać powoli i dokładnie ponieważ przy kolejnych etapach regulacji każda zmiana położenia konwertera nawet o milimetr od już ustalonej pozycji w poprzednim kroku może spowodować obniżenie poziomu sygnału i niewłaściwe ustawienie w kroku następnym, a w efekcie niższe ustawienie jakości i siły sygnału co przy złych warunkach pogodowych objawi się zacinaniem lub całkowitą utratą sygnału.
Pozostaje mi tylko życzyć miłego oglądania :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz