Reklama od sponsora

Znajdź to czego szukasz

sobota, 16 stycznia 2010

Montaż anten i instalacji rtv-sat

Istnieje wiele sposobów montażu instalacji anten do odbioru telewizji naziemnej i satelitarnej, dlatego chciałbym pokrótce przedstawić prawidłowy dobór odpowiednich materiałów i bezpieczny sposób wykonania kompletnej instalacji antenowej.


Montaż instalacji anteny tv-sat rozpoczynamy od wyboru sposobu zamontowania anteny. Mamy tutaj do wyboru kilka metod montażu:
  • za pomocą wolno stojących masztów kratownicowych lub prostych - wykonanych ze stali lub aluminium, wysokość masztu od 3,3 do 10 metrów należy jednak pamiętać, że budowa urządzeń powyżej 3 m podlega zgłoszeniu budowlanemu przed rozpoczęciem budowy do właściwego Wydziału Urbanistyki i Architektury (Prawo budowlane art. 30),
  • za pomocą obejm kominowych i masztu - taki montaż zapewnia brak ingerencji w strukturę komina (bez wykonywania otworów pod kołki montażowe), a dodatkowo daje możliwość instalacji także innych anten na tej samej konstrukcji (maszty o długości od 1 do 3 metrów wykonane ze stali lub aluminium),
  • za pomocą obejm murowych lub uchwytów antenowych kątowych lub prostych - taki montaż wykonuje się za pomocą kotw stalowych bezpośrednio do elewacji budynku lub za pomocą obejm łączących na balustradach balkonów.
Wybierając miejsce montażu uchwytu anteny należy wziąć pod uwagę kilka czynników m.in.:
  • dobra widoczność - przed anteną w kierunku nadajnika (satelity, stacji naziemnej) nie powinny znajdować się żadne drzewa, linie energetyczne, a tym bardziej budynki w odległości kilkunastu do kilkudziesięciu metrów od anteny w zależności od wysokości montażu nad poziomem gruntu.
  • bezpieczeństwo użytkowania - antena montowana na dachu powinna znajdować się poniżej instalacji odgromowej lub poniżej linii dachu gdy takiej instalacji brakuje, a w takiej sytuacji lepiej rozważyć montaż anteny na elewacji budynku, także przewody od anten powinny przebiegać jak najdalej od elementów instalacji odgromowej, a po wprowadzeniu do budynku powinny być zabezpieczone dedykowanymi ogranicznikami przepięć aby zabezpieczyć dekoder sat i tv przed skutkami pobliskich wyładowań (ten temat poruszę w osobnym wątku)
Po zamontowaniu uchwytu i montażu anteny, należy wykonać jej ustawienie do nadajnika. W warunkach domowych można posiłkować się tanimi i prostymi w obsłudze miernikami sygnału, dzięki którym możliwe jest poprawne ustawienie anteny. Chociaż w nielicznych przypadkach, szczególnie wymagające dekodery sat potrzebujące idealnego sygnału mogą mieć problem z poprawnym odbiorem, w takiej sytuacji lepiej zlecić to zadanie monterowi z profesjonalnym urządzeniem.

Po zakończeniu wszystkich prac montażowych dokonywany jest powtórny pomiar sygnału dla poszczególnych satelitów (ewentualnie kanałów telewizji naziemnej) w punkcie odbioru sygnału.

W osobnym wpisie omówię jak prawidłowo ustawić antenę na satelitę Hot Bird.

Edytowane: Dodaję obiecany link do artykułu: "Prawidłowe ustawienie anteny satelitarnej na Hot Bird"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz