Za pomocą PW-Sat2 zostanie przeprowadzony szereg eksperymentów w tym deorbitacja (zejście z orbity) satelity po 40 dniach za pomocą specjalnego żagla.
Polski satelita PW-Sat2 wraz z 63 mini satelitami zostanie wyniesiony na orbitę około 575 km za pomocą rakiety Falcon 9 należącej do SpaceX Elona Muska w misji kosmicznej SSO-A, której start planowany jest w dniu 19 listopada o godzinie 18:32 UTC (w Polsce UTC +01:00, godzina 19:32 CET). Transmisję ze startu rakiety będzie można obejrzeć na stronie: Space Launch Now
Na stronie zrzutka.pl trwa zbiórka funduszy na wyjazd twórców satelity na start rakiety, dlatego zachęcam do pomocy w uzbieraniu potrzebnej kwoty.
A teraz trochę o samym projekcie, o którym więcej można przeczytać na stronie: PW-Sat2.
Głównym założeniem powstania satelity było opracowanie sposobu usunięcia z orbity okołoziemskiej zużytych satelitów. Jest to najważniejszy eksperyment całego projektu, który zostanie przeprowadzony w 40 dniu pobytu na orbicie.
Z satelity zostanie wypuszczony specjalny żagiel o powierzchni 4m2 (2x2 metry), który spowoduje zwiększenie oporu aerodynamicznego dzięki czemu satelita zacznie tracić swoją prędkość i obniżać orbitę aż do momentu spalenia w ziemskiej atmosferze.
Takie rozwiązanie pozwala na szybsze usunięcie z orbity okołoziemskiej zużytych lub nieczynnych satelitów skracając okres deorbitacji z 20 lat do 6-12 miesięcy.
Ale to nie jedyny eksperyment jaki został przygotowany, ponieważ zanim to nastąpi zostały przygotowane jeszcze inne zadania.
- Wykorzystanie czujnika słonecznego, którego zadaniem jest orientacja satelity w przestrzeni na podstawie pomiaru kąta padania promieni słonecznych. Wyniki tego eksperymentu zostaną porównane z komercyjnym czujnikiem.
- Otwierane panele słoneczne, które po wejściu na orbitę zostaną rozłożone, a satelita dzięki czujnikowi słonecznemu i systemowi kontroli orientacji zostanie ustawiony do Słońca.
- System zasilania podczas misji dostarczający energii wszystkim układom satelity, a w momencie awarii, któregoś z układów zapewniający możliwość przeprowadzenia głównego eksperymentu czyli otwarcia żagla.
- Dwie kamery, których zadaniem będzie obserwacja momentu otwarcia żagla
Jeszcze jednym eksperymentem będzie możliwość odbioru radiowego pakietów danych z satelity i dekodowanie ich za pomocą specjalnie przygotowanego do tego celu oprogramowania dostępnego pod systemy Windows i Linuks.
Pakiety danych będą nadawane co 60 sekund na częstotliwości 435.275 Mhz w modulacji BPSK w ramkach AX.25 o przepływności standardowo 1200 bps z możliwością podniesienia przez operatorów satelity do 9600 bps
Więcej informacji na temat sposobu odbioru można uzyskać na stronach:
Zdjęcia pochodzą ze strony PW-Sat2, a autorem wizualizacji jest Marcin Świetlik.
źródło:
PW-Sat2 - oficjalna strona projektu
PW-Sat2 Facebook - Facebook Fan Page projektu,
PW-Sat2 Twitter - Strona projektu na Twitterze,
Jeżeli spodobał się artykuł to proszę zostaw pod nim swój komentarz
Udostępnij znajomym na swoim profilu w mediach społecznościowych
Możesz polubić też Fan Page na Facebook: Techniczny Maniak
Dzięki temu wiem co interesuje moich czytelników
Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń